No Widgets found in the Sidebar
gość używa kalkulatora do obliczania BMI

Wiele osób nie ustaje w wysiłkach obliczonych na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, ile właściwie powinna wynosić ich waga. Trudno jest mówić o idealnej masie ciała, bo ta jest kwestią silnie zindywidualizowaną. Nie da się jednak ukryć, że istnieje kilka sposobów na jej wyliczenie. Największą popularnością cieszy się w tym kontekście wskaźnik BMI i to właśnie mu poświęca się zwykle maksimum uwagi. Nie jest to jednak wcale jedyny przypadek, w którym obliczenia matematyczne mogą pomóc nam w ustaleniu, czy nie ważymy zbyt wiele.

Wzory na idealną wagę – o tym pamiętaj

Nawet, jeśli dysponujemy wzorami, które pozwalają na obliczenie idealnej wagi, warto pamiętać o tym, aby podchodzić do nich z pewną ostrożnością. Owszem, warto się nimi zainteresować, nie należy jednak podchodzić do ustaleń wynikających z nich bezkrytycznie. Wzory te nie są przecież w stanie uwzględnić składu ciała. Ich autorzy, z konieczności, traktują każdą osobę wykonującą obliczenia w ten sam sposób, a przecież warto spojrzeć choćby na osoby aktywne, które, z uwagi na masę mięśniową, są przez wiele wykresów zaliczane do grupy osób zmagających się z nadwagą. Jeśli zatem zastanawiamy się nad miarodajnością wspomnianych wzorów pamiętajmy, że jest ona największa, gdy mamy do czynienia z osobami, dla których typowa jest przeciętna budowa ciała. Wyniki powinny nam dać do myślenia precyzując to, jak daleko nam do ideału. W żadnym wypadku nie powinny jednak skłaniać nas do panikowania. Jeśli są alarmujące, najlepszą opcją wydaje się skonsultowanie ich z lekarzem.

na wadze
Sprawdzamy swoją wagę

Jak obliczyć idealną wagę?

Wiedząc już, jakie są blaski i cienie stosowanych przez nas obliczeń, powinniśmy skoncentrować się przede wszystkim na najczęściej wykorzystywanym wskaźniku właściwej masy ciała znanym też jako BMI. Jego wyliczenie nie jest trudne i każdy z nas może przeprowadzić je nawet bez konieczności sięgania po kalkulator. Wystarczy, że podzielimy naszą masę ciała przez kwadrat wzrostu. Jeśli nie chcemy zajmować się obliczeniami, w Internecie natkniemy się na dziesiątki kalkulatorów dokonujących ich w naszym imieniu. BMI pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy nasza waga jest prawidłowa, czy też ważymy za dużo lub za mało. Wskaźnik ten przydaje się również wtedy, gdy chcemy uzyskać informację na temat tego, czy zmagamy się z nadwagą, czy też naszym problemem już jakiś czas temu stała się otyłość.

Innym ciekawym wskaźnikiem jest tak zwany wzór Broca. Oblicza on prawidłową masę ciała dla mężczyzn i kobiet w oparciu o stosunek wagi do wzrostu. W przypadku obu płci wzrost powinien być pomnożony przez współczynnik wskazany przez tego francuskiego lekarza i wynoszący odpowiednio 0,85 oraz 0,9.

Zobacz inne wpisy